
APC – Schneider APC x REPLACEMENT BATTERY CARTRIDGE 117
29/03/2018
APC – Schneider APC Smart-UPS SRT 6000VA 230V
29/03/2018| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load): | 4 Minute |
| Maximum Battery Recharge Time: | 3 Hour |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Depth: | 584 mm |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 85 mm |
| Rack Height: | 2U |
| Weight (Approximate): | 25 kg |
| Width: | 432 mm |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage: | 230 V AC |
| Load Capacity (VA): | 2.20 kVA |
| Load Capacity (Watt): | 1.98 kW |
| Output Voltage: | 230 V AC |
| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacles: | 8 x IEC 60320 C13 |
Additional information
| Weight | 25 kg |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 58 × 9 cm |








