Part Number : SMX120BP
Basic
Battery Characteristics:Spill-proof/Maintenance-free
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA)
Brand Name:APC by Schneider Electric
Hot Swappable:Yes
Output Voltage:120
Product Type:External Battery Pack
General Information
Manufacturer Part Number:SMX120BP
Manufacturer:Schneider Electric SA
Product Line:Smart-UPS
Product Name:Smart-UPS X 120V External Battery Pack Rack/Tower
Miscellaneous
Compatibility:APC Smart-UPS:
  • SMX2000RMLV2
  • SMX2200RMHV2U
  • SMX2200RMLV2U
  • SMX3000RMHV2U
  • SMX3000RMHV2UNC
  • SMX3000RMLV2U
  • SMX3000RMLV2UNC
Environmental Certification:REACH
Environmentally Friendly:Yes
Package Contents:
  • Smart-UPS X 120V External Battery Pack Rack/Tower
  • Installation Guide
  • Rack Mounting Brackets
Physical Characteristics
Depth:483 mm
Form Factor:Tower/Rack Mountable
Height:432 mm
Rack Height:4U
Weight (Approximate):60.91 kg
Width:178 mm