Part Number : SMT2200RMI2U
Out of stock
Basic
Backup/Run Time (Full Load):5 Minute
Backup/Run Time (Half Load):16 Minute
Brand Name:APC by Schneider Electric
Form Factor:Rack-mountable
Hot Swappable:Yes
Input Voltage Range:160 V AC – 286 V AC
230 V AC
Input Voltage:220 V AC
Load Capacity (VA):2.20 kVA
Load Capacity (Watt):1.98 kW
Plug/Connector Type:IEC 320-C20
SCHUKO CEE 7 EU1-16P
Product Family:Smart-UPS
Product Type:Line-interactive UPS
Receptacles:1 x IEC 320-C19
8 x IEC 320-C13
Battery Information
Battery Characteristics:Spill-proof, Maintenance-free
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA)
Hot Swappable:Yes
Maximum Battery Recharge Time:3 Hour
General Information
Manufacturer Part Number:SMT2200RMI2U
Manufacturer:Schneider Electric SA
Product Line:Smart-UPS
Product Model:SMT2200RMI2U
Product Name:Smart-UPS 2200VA Rack-mountable UPS
Interfaces/Ports
Serial Port:Yes
Total Number of Expansion Slots:1
USB:Yes
Miscellaneous
Certifications & Standards:
  • C-tick
  • CE
  • EN 60950
  • EN/IEC 62040-1-1
  • EN/IEC 62040-2
  • GOST
  • GS
  • Mark
  • IRAM
  • VDE
Environmental Certification:RoHS
Environmentally Friendly:Yes
Package Contents:
  • Smart-UPS 2200VA Rack-mountable UPS
  • CD with Software
  • Documentation CD
  • Rack Mounting Hardware
  • Rack Mounting Support Rails
  • Smart UPS Signalling RS-232 Cable
  • USB Cable
Physical Characteristics
Depth:683 mm
Form Factor:Rack-mountable
Height:86 mm
Weight (Approximate):42.31 kg
Width:480 mm
Power Description
230 V AC
Input Voltage:220 V AC
Load Capacity (VA):2.20 kVA
Load Capacity (Watt):1.98 kW
Output Voltage:230 V AC