
APC – Schneider SMART-UPS 1500VA LCD RM 2U 230V
29/03/2018
APC – Schneider SMART-UPS 1000VA LCD RM 2U 230V
29/03/2018| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load): | 5 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load): | 16 Minute |
| Battery Characteristics: | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB: | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards: |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Depth: | 358 mm |
| Form Factor: | Tower |
| Height: | 157 mm |
| Weight (Approximate): | 13.80 kg |
| Width: | 137 mm |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Range: | 151 V AC – 302 V AC |
| 230 V AC | |
| Input Voltage: | 220 V AC |
| Load Capacity (VA): | 750 VA |
| Load Capacity (Watt): | 500 W |
| Output Voltage: | 230 V AC |
| Technical Information | |
|---|---|
| Emergency Power OFF: | Optional |
| Plug/Connector Type: | IEC 60320 C14 |
| Receptacles: | 6 x IEC 60320 C13 |
Additional information
| Weight | 14 kg |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 14 × 16 cm |





