Part Number : SMX1500RMI2U
Out of stock
Basic
Backup/Run Time (Full Load):5 Minute
Backup/Run Time (Half Load):14 Minute
Brand Name:APC by Schneider Electric
Form Factor:Tower/Rack Mountable
Input Voltage Range:150 V AC – 300 V AC
230 V AC
Input Voltage:220 V AC
Load Capacity (VA):1.50 kVA
Load Capacity (Watt):1.20 kW
Network (RJ-45):Yes
Plug/Connector Type:IEC 60320 C14
Product Family:Smart-UPS SMX
Product Type:Line-interactive UPS
Rack Height:2U
Receptacles:8 x IEC 60320 C13
Battery Information
Battery Characteristics:Maintenance-free, Sealed, Spill-proof
Battery Chemistry:Lead Acid
General Information
Manufacturer Part Number:SMX1500RMI2U
Manufacturer:Schneider Electric SA
Product Line:Smart-UPS
Product Model:SMX1500RMI2U
Product Name:Smart-UPS SMX1500RMI2U 1500 VA Tower/Rack Mountable UPS
Product Series:SMX
Interfaces/Ports
Network (RJ-45):Yes
USB:Yes
Miscellaneous
Certifications & Standards:
  • C-tick
  • CE
  • EN 50091-1
  • EN 50091-2
  • GOST
  • VDE
  • UL 1449
Physical Characteristics
Depth:490 mm
Height:89 mm
Rack Height:2U
Weight (Approximate):25 kg
Width:432 mm
Power Description
230 V AC
Input Voltage:220 V AC
Load Capacity (VA):1.50 kVA
Load Capacity (Watt):1.20 kW
Output Voltage:230 V AC