- H.265+/H.265/H.264+/H.264 video formats
- Intelligent analytics based on Guanlan Large-Scale AI Models
- Up to 32-ch AcuSeek and AcuSearch function
- Up to 8-ch facial recognition for face picture
- Up to 32-ch IP camera inputs
- Up to 32-ch 1080p decoding capability
Datasheet: 081025025904-DS-7732NXI-I4_16P_VPro_Datasheet_20250716
*** This unit does not come with any Hard Disks Pre Installed.
Key Features:
Supports up to 32 IP cameras with 384 Mbps incoming bandwidth
16 PoE ports for direct camera power and data connection
4 × SATA bays supporting up to 20 TB each (80 TB total capacity)
8K HDMI video output (3840 × 2160 @ 30 Hz)
Two-engine AI processing for independent face and object modelling
Supports up to 16 facial recognition channels and 32 channels of AcuSeek analysis
H.265+ compression saves up to 75 % storage without sacrificing quality
Independent HDMI and VGA outputs with flexible display configuration
POS integration for retail analytics and transaction-linked recording
Dual-stream recording and 16-channel synchronous playback
Certified for reliability: CE, CB, RCM, UKCA, REACH, WEEE
Technical Specifications:
| Parameter | Details |
|---|---|
| Video Inputs | 32 × IP channels |
| PoE Ports | 16 × RJ-45 10/100 Mbps |
| Bandwidth (In/Out) | 384 Mbps / 256 Mbps |
| Decoding Capability | 32 ch @ 1080p (30 fps) / 20 ch @ 1080p (30 fps with AI enabled) |
| Video Output | HDMI 1 (8K / 4K / 1080p), HDMI 2 (1080p), VGA (1080p) |
| Audio | 1 × input / 1 × output, RCA |
| Storage | 4 × SATA interfaces (≤ 20 TB each) |
| Alarm I/O | 16 in / 9 out |
| USB Ports | 2 × USB 2.0 (front), 1 × USB 3.0 (rear) |
| Network Interface | 1 × RJ-45 Gigabit Ethernet |
| Power Supply | ≤ 360 W (max), ≤ 50 W without PoE load |
| Operating Temp. | –10 °C to +55 °C |
| Dimensions (W × D × H) | 440 × 391 × 72 mm (1.5 U rackmount) |