Part Number : 9PX1500IRTM
Out of stock
Manufacturer Part Number
9PX1500IRTM
EAN/UPC
Basic
Brand Name:Eaton
Energy Star:Yes
Form Factor:Tower/Rack Mountable
Input Voltage Range:100 V AC – 276 V AC
Input Voltage:230 V AC
Load Capacity (VA):1.50 kVA
Load Capacity (Watt):1.50 kW
Plug/Connector Type:IEC 60320 C14
Product Family:9PX Marine
Product Type:Dual Conversion Online UPS
Rack Height:2U
Receptacles:8 x IEC 60320 C13
General Information
Brand Name:Eaton
Manufacturer:Eaton Corporation
Product Line:9PX Marine
Product Name:9PX Marine 1500VA UPS
Miscellaneous
Energy Star:Yes
Environmentally Friendly:Yes
Physical Characteristics
Depth:450 mm
Height:86.5 mm
Rack Height:2U
Weight (Approximate):18.90 kg
Width:440 mm
Power Description
Input Voltage:230 V AC
Load Capacity (VA):1.50 kVA
Load Capacity (Watt):1.50 kW
Output Voltage:200 V AC
230 V AC