
APC – Schneider SMART-UPS 3000VA LCD RM 2U 230V
29/03/2018
APC – Schneider APC Smart-UPS C 1500VA 2U LCD 230V
29/03/2018| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load): | 6 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load): | 21 Minute |
| Battery Characteristics: | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB: | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards: |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Depth: | 439 mm |
| Form Factor: | Tower |
| Height: | 216 mm |
| Weight (Approximate): | 18.86 kg |
| Width: | 170 mm |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Range: | 151 V AC – 302 V AC |
| 230 V AC | |
| Input Voltage: | 220 V AC |
| Load Capacity (VA): | 1 kVA |
| Load Capacity (Watt): | 670 W |
| Output Voltage: | 230 V AC |
| Technical Information | |
|---|---|
| Emergency Power OFF: | Optional |
| Plug/Connector Type: | IEC 60320 C14 |
| Receptacles: | 8 x IEC 60320 C13 |
Additional information
| Weight | 19 kg |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 17 × 22 cm |






