
APC – Schneider APC Smart-UPS SRT 6000VA 230V
29/03/2018
APC – Schneider APC Smart-UPS X 120V External Battery Pack Rack/Tower
29/03/2018| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load): | 7 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load): | 24 Minute |
| Battery Characteristics: | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45): | Yes |
| USB: | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards: |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Depth: | 546 mm |
| Form Factor: | Tower |
| Height: | 432 mm |
| Weight (Approximate): | 50.92 kg |
| Width: | 1960 mm |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Range: | 151 V AC – 302 V AC |
| 230 V AC | |
| Input Voltage: | 220 V AC |
| Load Capacity (VA): | 2.20 kVA |
| Load Capacity (Watt): | 1.98 kW |
| Output Voltage: | 230 V AC |
| Technical Information | |
|---|---|
| Emergency Power OFF: | Yes |
| Plug/Connector Type: | IEC 60320 C20 |
| Schuko CEE 7 | |
| Receptacles: | 8 x IEC 60320 C13 |
Additional information
| Weight | 51 kg |
|---|---|
| Dimensions | 196 × 55 × 43 cm |






