Part Number : SMT2200I
Out of stock
Basic
Backup/Run Time (Full Load):7 Minute
Backup/Run Time (Half Load):24 Minute
Brand Name:APC by Schneider Electric
Form Factor:Tower
Input Voltage Range:151 V AC – 302 V AC
230 V AC
Input Voltage:220 V AC
Load Capacity (VA):2.20 kVA
Load Capacity (Watt):1.98 kW
Network (RJ-45):Yes
Plug/Connector Type:IEC 60320 C20
Schuko CEE 7
Product Family:Smart-UPS SMT
Product Type:Line-interactive UPS
Receptacles:8 x IEC 60320 C13
Battery Information
Battery Characteristics:Maintenance-free, Sealed, Spill-proof
Battery Chemistry:Lead Acid
General Information
Manufacturer Part Number:SMT2200I
Manufacturer:Schneider Electric SA
Product Line:Smart-UPS
Product Model:SMT2200I
Product Name:Smart-UPS SMT2200I 2200 VA Tower UPS
Product Series:SMT
Interfaces/Ports
Network (RJ-45):Yes
USB:Yes
Miscellaneous
Certifications & Standards:
  • C-tick
  • CE
  • EN 50091-1
  • EN 50091-2
  • GOST
  • VDE
  • UL 1449
Physical Characteristics
Depth:546 mm
Form Factor:Tower
Height:432 mm
Weight (Approximate):50.92 kg
Width:1960 mm
Power Description
230 V AC
Input Voltage:220 V AC
Load Capacity (VA):2.20 kVA
Load Capacity (Watt):1.98 kW
Output Voltage:230 V AC