
Wideband Lite 45RU 600mm x 1000mm Free Standing Server Rack Cabinet – Fully Assembled Data Cabinet
28/04/2022
Wideband Lite 27RU 600mm Wide x 1000mm Deep Fully Assembled Free Standing Server Rack Data Cabinet
28/04/2022Wideband Lite 42RU 600mm Wide x 800mm Deep Fully Assembled Free Server Rack Data Cabinet
AUD $1,012.00 inc GST
Additional Options:
Wideband Cat 6 Unshielded 24 Port Patch Panel Fully Loaded With Keystone Jacks => PPU624PRI
Wideband 7 Way Basic Horizontal PDU, (7) 3 Pin Aus GPO output (1) 3 Pin Aus Plug Input, 10A, 240V => PD1UH7WCB10P
Wideband 1RU Metal Cable Minder with Metal Cover => CM1RUMBK
Out of stock
Product Specification :
| Size (RU): | 42RU |
| Product Dimensions (WxDxH mm): | 600x800x1970 |
| Packaging Dimensions (WxDxH mm): | 630x830x1980 |
| Packaged Weight: | 130kg |
| Front Door: | Toughened Glass with vents |
| Back Door: | Dual Mesh |
| Shelves (incl.): | 1 |
| Swing Gate: | NA |
Package Includes:
- 1 x CB42FS68BKL Wideband Server Rack Data Cabinet
- Bolted
- Front toughened glass door
- Back dual mesh doors
- Removable side panels with locks
- 2 x Fans
- 1 x Shelf
- 4 x Castors
- 4 x Stabilising feet
- 40 x M6 Screws
- 40 x M6 Cage Nuts
- 40 x M6 Washers
NB: Lite Cabinet does not include (optional) cable tray.
All Wideband Server Racks and Data Cabinets come fully assembled and are ready to go when you are, straight out of the box.
Utilising high grade steel at above industry thickness, this Data Rack will give you peace of mind. Wideband Data Cabinets are built on universal 19″ standards, which delivers compatibility with major brands and also with OEM brands.
We have a wide range of affordable data cabinet accessories such as an extensive range of doors, shelves, panels, rails, cable management, chimneys, fans, fan trays, power distribution units (PDU), locks, handles and other items, to enhance your experience with your Wideband server rack data cabinet purchase.
Wideband IT and Server and network cabinets are one of the original products in the Australian market, and are widely respected. Wideband 19″ Data Comms Cabinets are secured front, back and sides. They will keep your network running and are able accommodate 19″ mounted devices.
Wideband designed, engineered, and developed the original server racks that everyone else copies. Why settle for less when you can buy Wideband?
Additional information
| Weight | 130 kg |
|---|---|
| Dimensions | 83 × 63 × 211 cm |




