
APC – Schneider APC Smart-UPS X 2200VA Tower LCD 200-240V
29/03/2018
APC – Schneider APC SMART-UPS SRT 2200VA 230V
29/03/2018| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators: | LED Indicators |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Sound Emission: | 55 dB(A) |
| Temperature: | 40°C |
| Thermal Dissipation: | 2002 BTU/h |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45): | Yes |
| Total Number of Expansion Slots: | 1 |
| USB: | Yes |
| Management | |
|---|---|
| Alarm: | Battery Failure |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Depth: | 715 mm |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 263 mm |
| Rack Height: | 6U |
| Weight (Approximate): | 111.82 kg |
| Width: | 432 mm |
| Power Description | |
|---|---|
| Circuit Breaker: | Yes |
| Input Voltage: | 230 V AC |
| Load Capacity (VA): | 10 kVA |
| Load Capacity (Watt): | 10 kW |
| Output Voltage: | 230 V AC |
| Surge Energy Rating: | 480 J |
| Waveform Type: | Sine Wave |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty: | 3 Year |
Additional information
| Weight | 112 kg |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 72 × 26 cm |





