Part Number : PD1UV10WCB10P
Product Specification :
Product to suit:Wideband cabinets 18RU – 45RU
Product Dimensions (mm):687Wx45Hx45D
1RU – 10 way vertical power rail 10 x 10A Aus GPO outlets with overload protection switch. With 2.5m long lead with 10 amp lead plug end 3 pin
Wideband 10-Way Basic Vertical PDU – 10A, 240 V (Part Number: PD1UV10WCB10P)
Compact, reliable power distribution for 18RU–45RU data cabinets
  • Key Features (bulleted):
    • 10 GPO (General Purpose Outlet) Australian 3-pin sockets
    • Built-in overload protection switch
    • 2.5 m lead with 10 A 3-pin plug
    • Slim vertical design: 687 × 45 × 45 mm (1 RU footprint) Comms Direct