
Eaton 5S 1200VA/720W Line Interactive UPS LCD
28/03/2018
APC – Schneider SMART-UPS 1500VA LCD RM 2U 230V
29/03/2018| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators: | Multi-function LCD status and control console |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Sound Emission: | 45 dB(A) |
| Temperature: | 45°C |
| Thermal Dissipation: | 135 BTU/h |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port: | Yes |
| Total Number of Expansion Slots: | 1 |
| USB: | Yes |
| Management | |
|---|---|
| Alarm: | On Battery |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Depth: | 439 mm |
| Form Factor: | Tower |
| Height: | 219 mm |
| Weight (Approximate): | 24.09 kg |
| Width: | 171 mm |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA): | 1.50 kVA |
| Load Capacity (Watt): | 900 W |
| Output Voltage: | 230 V AC |
| Waveform Type: | Sine Wave |
| Technical Information | |
|---|---|
| Emergency Power OFF: | Optional |
Additional information
| Weight | 24 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 44 × 22 cm |






